„Branża opakowań w ujęciu globalnym do 2022 r.” papier i tektura (falista, lita oraz tektura na opakowania płynów) odegrają kluczową rolę na globalnym rynku opakowań (wg raportu badawczego Smithers Pira).
- Sektor opakowań w ujęciu dolarowym w 2017 osiągnął poziom 851,1 mld dolarów – wzrost o 2,8% (w porównaniu z 2016 w cenach stałych).
- Wg prognoz, do 2020 roku sektor opakowań uzyska poziom 980,4 mld dolarów.
- Popyt na opakowania giętkie z uwagi na ich niską masę, rynkowe zapotrzebowanie na mniejsze i wygodniejsze opakowania jak również atrakcyjne wzornictwo będzie rósł w szybkim tempie (głównie dotyczy to opakowań z tworzyw sztucznych, które stanowią 2/3 rynku opakowań giętkich, przypadających w dużej części na sektor spożywczy – 3/4 globalnego zużycia; również branżę farmaceutyczną, medyczną, kosmetyczną oraz produkty do higieny osobistej).
- Spodziewany wzrost konsumpcji opakowań na świecie w ponad 70% to gospodarki wschodzące i rozwijające się.
- W roku 2016 największym rynkiem opakowań była Azja (42,1% światowego zużycia opakowań), potem Ameryka Północna (24,3%), kraje Europy Zachodniej (18,4%),
Europa Wschodnia, Ameryka Środkowa i Południowa, Środkowy Wschód, Afryka (15,2%). - Wg raportu najbliższe dekady w obszarze konsumpcji opakowań należeć będą do Chin i Indii. Do 2022 roku Chiny mają wygenerować zużycie na poziomie 48, %, Indie 8,5%.
- Wg raportu opakowania giętkie z papieru będą radzić sobie całkiem nieźle, ponieważ to wciąż ważny składnik rynku opakowań wykorzystywany w sektorze spożywczym, farmaceutycznym, na rynku Fast-foodów). Główną ich zaletą jest:
– niski koszt,
– korzystny wizerunek w kontekście ochrony środowiska,
– możliwość wykorzystywania papieru jako laminatu,
– przywiązanie konsumentów do materiału o naturalnym wyglądzie i przyjemnym w dotyku*.
*) Na rynku dostępne są tworzywa sztuczne, zapewniające zbliżone wrażenia dotykowe i wizualne, oferujące dodatkowe korzyści w postaci ochrony przed wilgocią, do tej pory typowe dla plastików. Przykładem takiego produktu są matowe folie BOPP.
- Zanieczyszczenie środowiska to dobry moment na rozwój rynku tektury falistej (opakowania z celulozy uchodzą w powszechnej opinii za wysoce ekologiczne). Firmy produkujące opakowania z tektury falistej kładą nacisk na opakowania gotowe na półkę (SRP), znacznie usprawniające rozpakowywanie i eksponowanie produktów w sklepach. Dzięki temu marki mają doskonałą okazję do bardziej samodzielnego kształtowania przestrzeni sklepowej i wyróżniania swoich produktów oryginalnie zadrukowanymi opakowaniami SRP, wykorzystując ponadto coraz to bardziej zaawansowane technologicznie maszyny do zadruku tektury falistej, pozwalające markom na tworzenie opakowań zaprojektowanych na zamówienie i przeznaczonych do promocji niskonakładowych.
- Prognozy na lata 2017-2020 to pojawienie się w codziennym użyciu nowej generacji wysoce wydajnych maszyn atramentowych do wysokonakładowego druku na tekturze falistej, dzięki czemu zwiększy się wydajność i obniży koszty.
E-commerce
- Wartość popytu na opakowania w handlu internetowym wyniosła w 2017 roku 28 mld dolarów.
- Do 2023 popyt na opakowania w handlu internetowym zwiększy się ponad dwukrotnie.
- 75% popytu przypada na opakowania z tektury falistej, co przekłada się na zainteresowanie producentów składnikami, nowym wzornictwem opakowań ułatwiającym zwroty towaru a także lżejszymi flutingami, pozwalające ograniczyć wymiary i masę pudełek. Druk na opakowaniach stanowi kluczowe medium, dlatego wiele marek inwestuje w wysokiej jakości grafikę. W efekcie to tworzy zapotrzebowanie na nowe tektury, prezentujące w sposób bardziej atrakcyjny upiększone wzornictwo.
- Tektura lita na pudełka składane będzie zmuszona konkurować z bardziej ujednoliconymi formatami opakowań, z opakowaniami z tektury falistej.
- Zapotrzebowanie na tekturę na pudełka składane powinno rosnąć w czterech sektorach: produkty luksusowe, opakowania na wynos (gastronomia), produkty farmaceutyczne, opakowania napojów (by używać źródeł odnawialnych w celu wzmocnienia pro środowiskowego wizerunku).
- Tektury na pudełka składane skorzystają również na rewolucji w druku cyfrowym, poprzez nowe, dopasowane do potrzeb tej branży inkjetowe maszyny drukujące, obecnie testowane.